maja 17, 2020

Z piasku i popiołu Amy Harmon


Dzień dobry :)
Przychodzę do Was z kolejną ciekawą książką o tematyce wojennej.
 Z piasku i popiołu- Amy Harmon.
Głównymi bohaterami książki są: Eva Rosselli i Angelo Bianco.
Santino i Fabia mieli syna,który wyjechał do Ameryki za lepszym życiem, tam poznał dziewczynę i się z nią ożenił.
Mieli dwójkę dzieci Angelo i Annę. Po urodzeniu Anny matka zmarła a ojciec oddał ją na wychowanie ciotce, chłopca wysłał do dziadków do Włoch. Po przyjeździe zamieszkuje u rodziny Eve.
Dziewczynka za wszelką cenę próbuje rozweselić i pocieszyć małego Angelo. Na domiar złego chłopiec jest kaleką, urodził się z kikutem jednej nogi. Żyją jak rodzeństwo i razem dorastają.
Przychodzi rok 1938 przez faszystów zostaje wprowadzona ustawa o zakazie posyłania żydowskich dzieci do szkół publicznych.
 Eva w tym czasie kończy szkołę średnią, powinna iść na uniwersytet ale rezygnuje.Postanawia robić to co kocha, czyli grać na skrzypcach. Od dwóch lat gra w orkiestrze.Dla żydów nastają ciężkie czasy, stracili prawo zatrudnienia u Włochów, a żydowskie firmy mogły zatrudniać tylko po 100 osób. Zły i posępny nastrój zawładną domem Eve. Angelo przebywa w seminarium,po każdej wizycie Eve na jakiś czas staje się radosny. Kiedy jednak kończy 15 lat zakazuje przychodzenia jej pod szkołę, było to nie mile widziane przez innych.Chodź miedzy nimi było uczucie, po tamtym wydarzeniu relacje między nimi się zmieniły. Angelo dostał powołanie i postanowił zostać księdzem.
Po między Eve i Angelo staje polityka i religia. On katolik ona żydówka.Jest rok 1939, dla żydów nastają tragiczne czasy, dostają całkowity zakaz na wszystko, są dręczeni, wywożeni i tępieni.
Drogi przybranego rodzeństwa rozchodzą się na dobre. Każde z nich na swój sposób przeżywa trudny czas wojny. Po pewnym czasie jednak trafiają na siebie. Angelo jest już księdzem a Eva ucieka i nie ma się gdzie ukryć. Postanawia pomóc dziewczynie i ukryć ją w klasztorze, jednak nie umie usiedzieć ona w miejscu ukrywając się i czekając na lepsze czasy. Jest wojna a wielu ludzi potrzebuje pomocy, znowu nastaje dla nich czas próby i podjęcia ciężkich decyzji. Dużo się w tym czasie dzieje. Nie będę opisywać Wam dobitnie całej książki bo sami musicie koniecznie ją przeczytać. Jak to bywa choć jednak wojna jeszcze trwa powieść dobrze się kończy. Eva i Angelo są małżeństwem i mają synka, czekają na lepsze jutro i zakończenie wojny.
*********************************************
Książka bardzo mi się podobała.Jest interesująca a zarazem troszkę smutna. Czasy wojny, tępienie Żydów, pokonywanie trudności losu. Jedno jest pewne,wiara , nadzieja i  prawdziwa miłość pokona wszystko i zawsze się odnajdzie nawet w trudnych czasach.
Amy Harmon na podstawie przeczytanego artykułu o Włoskich Żydach bardzo ładnie napisała tę książkę tak jak by sama żyła w tamtych czasach i znosiła trudności losu.Książka jest pełna historycznych szczegółów. Z zaciekawieniem się ją czyta nie mogąc doczekać co będzie dalej z losem tych dwojga ludzi.

Amy Harmon- autorka dziesięciu powieści które stały się bestselerami. Jej podnoszące na duchu powieści zostały wydane w dwunastu krajach.
**********************************
Tytuł: Z piasku i popiołu
Autor: Amy Harmon
Wydawnictwo:Nie zwykłe
Oświęcim 2020
Ilość stron: 381
Cena: 33,92 zł


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Translate

Etykiety

Akcje kulinarne na Durszlaku (10) AQUAPHOR- recenzja (1) Babeczki na słono (3) Babki i Babeczki (36) Bee.pl (3) Bigos (1) Błyskawiczny Piątek (21) BOGUCICE (77) Bonduelle (23) Brześć (14) Bułeczki na słodko (29) Bułeczki na słono (20) Ciasta (185) Ciasta bez pieczenia (4) Ciasta upieczone z moich przepisów przez czytelniczki bloga . (1) Ciasta z owocami (62) Ciasta z wiśniami (4) Ciasteczka (113) cukr (1) Cukry Nyskie (19) Cykoria. (10) Dania na kolację lub śniadanie (85) Dania obiadowe (256) Desery (27) Dodatki do ciast (1) Domowa wędlina (7) Domowe pieczywo (13) Duda (12) Dżemy (2) Eco Blik (3) FolWark (33) Frisco (4) Galeo (9) Galeria Cuda Świata (2) Gjuwecz (2) Gołąbki (4) Graciarnia Pana Grzegorza (1) Helio (38) Intergalaktyczne gotowanie (1) KONESSO- RECENZJA (4) Konkurs (2) Lidl (4) Liebster Blog Award 2015 (1) M'cVities (1) MAKARONY POLSKIE (4) Mamut (9) Mąka z Młyna w Szadku (12) MICHI (3) mieso (3) Mięso (54) Młyny Stoisław (26) Moje decoupage (1) Moje przepisy wyróżnione na Mikserze Kulinarnym (1) Moje robótki (1) muffinki (3) Nagrody (1) Napoje (7) Ogródek dziadunia (13) Oleje smakowe (1) Olejowy Raj (9) ORZECH (39) PapilArt (12) Pasty (6) Pasztety i wędliny (2) Pączki (2) Piątnica (11) Placki (10) POLO-market (2) Potrawy z grilla (3) PRIMAVIKA (7) Proeco Polska (13) Propozycja Sylwestrowa (1) Propozycja świątecznych ciast (3) Przekąski (4) Przepisy z truskawkami (5) Przetwory (19) Przyprawy (1) Przystawki (28) Przystawki Sylwestrowe (2) Radix Bis (19) Raw and Happy (1) Recenzje (3) Rolnik (3) Sałatki (49) Semco (1) Serniki i ciasta ze serem (43) Sery Korycińskie (5) Skworcu (27) Spichlerz Rusiecki (2) Społem Kielce (5) Super Krówka (2) surówka (1) Surówki (15) Swojska Piwniczka (3) Syropy lecznicze. (1) Święta (29) Tania książka.pl - (1) Tania książka.pl -recenzje (46) TarkaiMiarka. (1) Tarty na słodko (1) Tarty na słono (2) Testowanie Cenos (23) Testowanie Eco Blik (9) Testowanie Eterno (21) Testowanie Hańderek (11) Testowanie Incola (11) Testowanie Jamar (9) Testowanie Melvit (5) Testowanie Młynomag (25) Testowanie Pamapol (4) Testowanie Parczew (3) Testowanie Plenus (15) Testowanie PopCrop (1) Testowanie produktów Becla (7) Testowanie Roleski (16) Testowanie Sempre (4) Tłusty czwartek (1) Torty i torciki (16) Tovago (5) Tradismak (5) Tradycyjne Jadło (12) Vanille Mynte (1) Walentynki z Orzech (3) Wielkanoc (41) Wielkanoc - świąteczna propozycja na słodko (3) WSPÓŁPRACA (1) Zapiekanki (18) ZIARENKOWO (21) Zupy (30) Życzenia (2)
Copyright © 2016 Gotuj i piecz z Joanną , Blogger