Dzień dobry:)
Zapraszam na kolejną przepiękną powieść Mario Escobara :
Jest rok 1942 a Francja pod panowaniem Niemiec.
Naziści zabierają wszystko co się da, nie można nic dostać nawet na kartki.Ci którzy mieli bogatych znajomych jakoś żyli.
Jacob i Moise to dwaj żydowscy chłopcy mieszkający u ciotki w Paryżu.Kiedy w Berlinie zrobiło się niebezpiecznie rodzice oddali synów pod jej opiekę, do czasu aż znajdą bezpieczne miejsce dla nich wszystkich.
Rozstanie z rodzicami było bardzo bolesne.
Rozstanie z rodzicami było bardzo bolesne.
Chłopców nazywano dziećmi żółtej gwiazdy, a to dlatego że na piersi nosili naszyte żółte gwiazdy. Czas szybko leciał, chłopcy praktycznie zajmowali się sami sobą, ponieważ ciotka pracowała. Kiedy w kolejny taki sam dzień dzieci po zjedzeniu śniadania wyszli na ulicę zorientowali się że coś jest nie tak, stało dużo aut do których wpychano przestraszonych i bezbronnych żydów. Przez wredną dozorczynię która pałała straszną nienawiścią chłopcy również trafili do takiego auta. Wywieziono ich do miejsca a raczej potężnej hali zwanej Weldorm, tam chłopcy przeżywają ciężkie chwile i starają się uciec z tego zatłoczonego oblanego krwią miejsca.
Tunelami i studzienką wydostają się na zewnątrz.
Tunelami i studzienką wydostają się na zewnątrz.
Z nadzieją wracają do domu że spotkają ukochaną ciocię. Nikogo jednak nie zastają. Z pomocą przychodzi im miła starsza sąsiadka.
Ukrywa ich w domu gdy żandarmi ponownie ich szukają.
Od niej również dowiadują się że ciotka dowiedziawszy się o ich zabraniu wpada w rozpacz i wyskakuje przez okno, ginie na miejscu.Chłopcy przygotowują się w daleką podróż aby odnaleźć rodziców. Z listów pisanych do Judith dowiedzieli się że rodzice dostali wizy i chcą wyruszyć do Ameryki bez nich. Dzieci nie dostały wiz. Od tej pory zaczyna się ich wędrówka. Na swojej drodze spotykają dobrych i złych ludzi, niektórzy po mimo tego że chłopcy są Żydami narażają swoje życie aby im pomóc.W czasie tej ciężkiej wędrówki Jacob i Moise poznają smak nienawiści, zdrady, głodu ale także dobroci, szczerości i ciepła.
Czy znajdą rodziców? tego Wam nie zdradzę musicie przeczytać sami.
Mario Escobar w książce wyjaśnia że fikcyjne postaci chłopców inspirowane są losami żydowskich dzieci w czasie wojny.
W książce przepięknie pokazana jest braterska miłość oraz odpowiedzialność jednego za drugiego.
***************************************************
Książkę czyta się z zaciekawieniem, płynnie i lekko.
Opowieść Mario Escobara bardzo mnie wzruszyła, po kolejnych przeczytanych kartkach łzy same płynęły po policzkach.
Jeśli ktoś z Was czytał poprzednią książkę Kołysanka z Auschwitz to na pewno nie rozczaruje się tą opowieścią, można by powiedzieć historyczną. Na końcu książki można znaleźć kalendarium z wszystkimi datami oraz wiele ciekawych zdjęć co dla mnie oczywiście jest na plus. Dzieci żółtej gwiazdy to opowieść o tym że zwykli ludzie mogą zmienić rzeczywistość. Książka porusza tematy, mówi o możliwościach jakie ludzie mają w każdym pokoleniu aby zmienić świat na lepsze.Kiedy wszystko staje się w końcu lepsze i można zacząć od nowa.
Obraz wojny, piekła zgotowanego biednym ludiom przez nazistów jest nie do opisania a co dopiero do przeżycia.
Powieść Dzieci żółtej gwiazdy to emocjonująca historia chłopców Steinów którzy stali się prawdziwymi małymi bohaterami, a jedyną bronią w walce ze złem była ich dziecinna niewinność.
*************************************************
Jestem pewna że większość z Was ma dziadków, pradziadków którzy przeżyli wojnę, moja babcia miała 6 lat a jej siostra jeszcze mniej, pradziadek trafił do obozu. Kiedy po skończeniu wojny wrócił do domu stała się całkiem innym człowiekiem. Takie bolesne piętno zostawiły obozowe przeżycia.
******************************************
Mario Escobar- posiadający licencjat z historii,oraz dyplom magisterski z historii współczesnej, jest autorem wielu książek,
jedną z nich jest również Kołysanka z Auschwitz.
Tytuł: Dzieci żółtej gwiazdy
Autor: Mario Escobar
Wydawnictwo: Kobiece
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 408
Cena rynkowa: 44,90 zł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz